Cyclopsun tarihçesi içerisinde savaşa sırasındaki görüntüsü

Cyclopsun Tarihçesi

Cyclopsun Tarihçesi

Cyclops (Scott Summers)

Cyclopsun tarihçesi, kardeşiyle beraber uçak kazası sonrası

Cyclopsun tarihçesi, ABD Hava Kuvvetleri’nde test pilotu olan Binbaşı Christopher Summers ve eşi Katherine Ann’in ilk çocukları olarak dünyaya gelmesiyle başlıyor. Scott ve Alex ( Scott’ın kardeşi, o da bir mutant ve bugün Havok olarak biliniyor) babalarının eski özel uçağında bir aile tatilinden eve dönerken, Shi’ar İmparatorluğundan bir keşif gemisi aniden ortaya çıkar ve uçağı tehdit olarak görüp saldırıya geçer. Anneleri Katherine, Scott ve Alex’i uçakta mevcut olan tek paraşütle uçak kapısından dışarı iter. Patlamadan dolayı paraşüt alev alır, bu yüzden Scott, inişlerini yavaşlatmak için gözlerinden çıkan optik patlamaları ilk kez kullanmış olur. Bu sırada Scott ve kardeşi Alex, ebeveynlerinin Shi’ar tarafından uçaktan kaza öncesinde ışınlandıklarından habersizlerdir.

Scott, iniş sırasında beyninin optik patlamalarını kontrol etmesini sağlayan bölümüne zarar veren bir kafa travması geçirir ve bu sebeple Cyclopsun tarihçesi başka bir noktaya evrilir. İki kardeş de hastaneye kaldırılır ve her ikisi de olayla ilgili travmatik bir hafıza kaybı yaşadı. Genetik uzamanı olan Bay Sinister çocuklarla özel olarak ilgilenir. Scott’ın mutant genlerine yönelik potansiyelinin kardeşi Alex’ten daha yüksek olduğuna inanır ve kardeşleri ayırarak Scott’ı evlat edinir ve Cyclopsun tarihçesi evrilmeye başlar.

Cyclopsun Tarihçesi, Scott Summers gençlik yılları

Scott bir gece kabuslari nedeniyle uyanır ve optik patlamayla hastanenin çatısını yıkar. Scott tekrar uyandığında aradan bir yıl geçmiştir. İyileştikten sonra Scott, Omaha, Nebraska’daki bir yetimhane olan Foundlings Eyalet Evine yerleştirilir. Orada, yetimhanenin sahibi Bay Sinister tarafından (Bay Milbury takma adını kullanarak) birçok test ve deneylere tabi tutulur. Sinister, Scott’ın potansiyelini yükseltmek ve bunu ölçmek amaçlı zihinine engeller yerleştirir ve zihninde Scott’ın oda arkadaşı olan ve ona zorbalık eden “Lefty” adında bir karakter yaratır. Sinister, Scott üzerindeki deneylerine devam etmek için onu evlat edinmeye gelen herkese müdahale eder…

Zaman geçtikce Scott şiddetli baş ağrılarından acı çekmeye başlar ve kendisine yakut-kuvarsdan yapılmış baş ağrılarını dindiren ve gücünü kontrol etmesini sağlayan bir lens verilir. Fakat Kısa süre sonra bu kuvars lensler Cylops’un ilerleyen mutant güçlerine dayanamaz ve Scott’ın mutant gücü kontrol edemediği bir şekilde güçlü bir optik bir patlama olarak dışarı çıkar. Patlama bir vinci yıkar ve kalabalığın içine devrilmesine sebep olur fakat Cyclops tekrardan güçlü bir patlama yaratarak nesneyi insanlara zarar vermeden yok eder, fakat insanlar Cyclopsun, kendilerini öldürmeye çalıştığına inanır ve öfkeyle onun üzerine giderler. Scott, bir yük trenine atlayarak oradan kaçar ve Cyclopsun tarihçesinde bir sonraki sayfaya geçilir;

Cyclops X-Men'e katılıyor ve ekip lideri oluyor

Scott, Jack O’Diamonds olarak da bilinen Jack Winters adlı mutant bir suçluyla beraber harreket etmeye başladı. Jack O’Diamonds, Scott’ın yeteneklerini suç planları için kullanmaya çalıştı fakat Scott bu durumu kabul etmediği için Jack Winters tarafından saldırıya uğradı. Cyclopsun tarihçesi bu aşamada X-Men ile birleşmeye doğru hareket eder. Bununla birlikte, Scott’ın güç gösterisi, Scott’ı bulmak için FBI ajanı Fred Duncan ile birlikte çalışan mutant telepat Profesör Charles Xavier’ın dikkatini çekmişti. Scott, Winters’ın pençesinden kurtarıldı ve Profesör Xavier’ın insan / mutant eşitliği hedefleri adına güçlerini kullanmak için eğitilen genç mutantlardan oluşan bir ekip olan X-Men’in ilk üyesi olarak Profesör Xavier tarafından mutant okuluna alındı.

X-Men

Üstün yetenekli gençlerin bulunduğu bu okulda, öğrenciler X-Men’in bir üyesi olabilmek için, Profesör X tarafından eğitildiler. Xavier, Scott’a sahadaki güçlerini kontrol etmesine yardımcı olmak için yakut kuvarsdan yapılmış bir vizör sağladı. Cyclops adını burada alan Scott, X-Men ekibine liderlik eden bir figüre dönüştü.

Cyclopsun Tarihçesi ve X-Men ekibiyle görüntüsü

Cyclopsun Yetenekleri

Cyclops ya da Scott Summers; Profesör Charles Xavier’ın üstün yetenekliler için açtığı mutant okulunun ilk üyesi ve aynı zamanda X-men ekibinin lideridir. Yeteneği gözlerinden yayılan tahrip gücü yüksek optik ışınlardır. Fakat Cyclops küçükken kafasına aldığı bir darbeden dolayı bu güçlü ve bir o kadar da tehlikeli yeteneğini kontrol edememektedir. Gözlerinden yayılan bu optik lazerleri engelleyen bir araç bulunmadığında gücünün maksimum seviyelerde açığa çıkmasında sebep olur. Bu yüzden sürekli bir aparat ya da camı elmasdan yapılmış olan özel bir gözlük kullanmak zorundadır, aksi taktirde etrafındaki her şeyi ve herkesi yok edebilir.