Demir Adamın Tarihçesi, savaş öncesi görüntüsü

Demir Adamın Tarihçesi

Demir Adamın Tarihçesi

Demir Adam (Tony Stark)

Tam adı Anthony Edward Stark’tır. Demir adamın tarihçesi 29 Mayıs 1970 yılında Long Island’da dünyaya gelmesiyle başlar. Stark Industries’in kurucusu Howard Stark ile eşi Mary Stark’ın oğludur. Tony oldukça zeki ve başarılı bir çocuktur ve 15 yaşında MIT, yani Massachusetts Institute of Technology’ye kabul edilmiştir, alanı da fizik ve elektronik mühendisliğidir. Mezuniyetinden sonra elektrik mühendisliği ve fizik bölümünde master yapar.

Demir Adamın Tarihçesi çok küçük yaşlarda ailesiyle birlikte çektirdiği bir fotoğraf

Ailesi trajik bir kazada can verir ve demir adamın tarihçesi önemli bir aşamaya geçer. Derken, genç Tony Stark, kendini şirketin başında bulur. Tony’nin talihsizliği ailesinin ölümüyle kalmaz, Wong-Chu tarafından yönetilen düşman kuvvetleri tarafından bubi tuzağıyla ele geçirilir. Yakalama sırasında göğsüne şarapnel parçası saplanır ve kalbine doğru ilerlemeye başlar. Wong-Chu ona, cani amaçlarını gerçekleştirebilmek için silahlar üretmesini söyler ancak Tony Stark ölümcül şekilde yaralanmıştır ve tek düşündüğü şey öncelikle hayatta kalmaktır…

Demir Adamın Tarihçesi, teröristlerin elinden kaçmak için oluşturduğu aynı zamanda ilk çalışması olan Demir Adam Zırhı

Tony Stark’ın yardımına, başka bir esir olan Ho Yinsen koşar. Ho Yinsen, Nobel ödüllü bir fizikçi olup Demir Adam’ın ilk kahramanlarından biridir. Tony Stark’ı kurtarmak için şarapneli durduracak manyetik bir göğüs plakası yapar ve şarapnel parçasının kalbine girmesine bu sayede engel olur. Tony ve Yinsen silah üretmek bahanesiyle kendilerine temin edilen ekipmanlarla alıkonuldukları yerden kaçabilmeleri için Tony Stark’ın giyebileceği özel, güçlendirilmiş bir zırh üretmeye başlarlar ve tam anlamıyla demir adamın tarihçesi bu aşamada başlamaktadır. Demir Adam zırhını giyer ve kaçma girişiminde bulunurlar. Düşman ağır şekilde karşılık verince Demir Adam bir an savaştan düşer ve bazı terslikler olur, zırhı tam kontrol edemezler ve Yinsen, Demir Adam kaçabilsin diye hayatını feda eder. Bu esnada Demir Adam zırhını tekrar şarj edip oradan kurtulur. Demir Adam bunu karşılıksız bırakmaz ve Yinsen’in intakımını alır. Amerikan birliklerine geri dönerken, yolda ilerde kendisi için çok önemli olacak birine, yaralı savaş pilotu James Rhodes’a rastlayacaktır.

Demir Adamın Tarihçesi profesyonel olarak yaptığı ilk zırhıyla görüntüsü

Demir Adam eve döner dönmesine fakat manyetik plakadan asla kurtulamayacağını öğrenir; şarapnel çıkacak gibi değildir, plakayı çıkarırsa kalbine ilerlemeye devam ederek onu öldürecektir. Plakayı bir regülatör gibi takmaya devam etmeli ve her gün şarj etmelidir, bir gün bile edemezse sonuç kendisi için ölüm olacaktır. Demir adamın tarihçesi bunu kabullenerek, zırhı devamlı olarak kullanmaya karar vermesiyle devam eder. Önce zırhı mükemmelleştirir. Tony Stark kendisini, yani Demir Adam’ı kamuoyuna şahsi koruması olarak tanıtır ve şirketinin de maskotu yapar, bu sebeple Demir Adam’ın Stark Industries’e saldıranlarla çatışması garipsenmez. Tony Stark aynı zamanda zengin bir playboy ve endüstrici olduğu için kimsenin aklına onun Demir Adam olduğu gelmez. Sırrını bilen ve onu destekleyen kişiler; şirketi için de büyük önem arz eden, Harold “Happy” Hogan, sekreteri Virginia “Pepper” Potts ve çok yakın arkadaşı olan ve aynı zamanda Demir Adam’ın pilotu olarak hayatına devam eden James Rhodes’dur.

Demir Adam maceraları Vietnam Savaşı’na atıflarda bulunarak başlar. Seri anti-komunist bir tutum sergilerken daha sonra Demir Adam, savaş için silah üretmenin ahlaki ve etik değerlerini sorgulamaya başlar. Bununla beraber ordu için imal ettiği yüksek teknoloji ürünü silahlar nedeniyle vicdan muhasebesine girişir. Zamanla kaynaklarını ağırlıklı olarak kendi zırhlarını ve S.H.I.E.L.D.’a silahlar geliştirmekte, Avengers’a Quinjets gibi teknolojiler yaratmakta ve X-MEN‘e görüntü indüktörleri üretmekte kullanır. Demir Adam’ın kalp problemi daha sonraları herkes tarafından öğrenilir, yapay kalp nakliyle tedavi edilir.

Demir Adamın Yetenekleri ve Ekipmanları

Demir Adamın Tarihçesi kostümünü onarırken   yaptığı çalışma

Zırhında süperinsan gücü ve dayanıklılığı bulunur, uçabilir ve içerisinde bir düzine silah barındırır. Yıllar içinde silahları gelişmiş ve artmış olsa da, en başından beri eldivenlerin avuçlarından çıkan itici ışınlar hiç değişmemiştir. Zırhdaki diğer silahlar göğüste uni-beam projektör, havadaki sürtünmeyi kinetik enerjiye çeviren darbe yıldırımları, elekttromanyetik darbe üretici, 360 derece etki gösterebilen defansif enerji alanı, hedefi donduran ultra-freon üretici, manyetik alan üretici, sonic patlama emici, 3 boyutlu hologram üreticisidir.

Demir Adamın Tarihçesi Hulk'a karşı geliştirdiği Hulkbuster zırhı

Demir Adam klasik zırhının yanı sıra, uzay yolculuğu, derin deniz dalışı, hayalet uçuşlar için ayrı ayrı zırhlar da üretmiştir. Hulk ile karşılaşmaları için Hulkbuster isminde, ekstra güçlendirilmiş ve sağlamlaştırılmış bir zırhı da bulunur. Daha sonra Thor’la kapışabilmek için Destroyer isimli, mistik güç kaynağına sahip başka bir zırhı olmuştur. Arkadaşı James Rhodes için War Machine zırhını tasarlamıştır. Demir Adam’ın yakın zamanda tasarladığı Extremis Armor zırhı kendi kemiklerinde saklanır, network sistemi de koluna entegre edilmiş, direk olarak merkezi sinir sistemine bağlı olarak çalışmaktadır. Ancak bu zırh daha sonraki serilerde kaldırılmış, yerine tekrar konvansiyonel zırhlar gelmiştir. Bazı zırhları halen akışkan şekilde depolanmakta ancak Extremis Armor gibi kemiklerinde saklanmamaktadır.