Fantastik Dörtlünün Tarihçesi

Fantastik Dörtlünün Tarihçesi

Fantastik Dörtlü

Fantastik Dörtlünün Tarihçesi, Marvel Dünyası’nın en zeki insanı olan Reed Richards’ın (Bay Fantastik) uzayla ilgili birçok araştırma yapmasıyla başlamış bulunmaktadır. Bunlara bir yenisini eklemek isteyen Reed geliştirdiği prototip bir gemiyle Susan Richards (Görünmez Kadın), onun erkek kardeşi Johnny Storm (Alev Adam) ve arkadaşı Benhamin Grimm’le (Thing) birlikte bu araştırmayı tamamlamak için uzaya açılırlar. Uzaya açılan dörtlü kozmik radyasyon ışınlarına maruz kalır ve insanüstü güçler kazanırlar ve fantastik dörtlünün tarihçesi tam anlamıyla başlar. Kozmik ışınlar yüzünden Reed Richards’ın her yeri uzamaya başlar, Sue Storm psişik güçler kazanır, kendini ve objeleri görünmez yapabilir. Johnny Storm; Alev Adam’a dönüşür. Ben Grimm ise taştan dev bir yaratık haline gelmiştir ve insan üstü bir kuvvet kazanmıştır. Fantastik Dörtlünün ortaya çıkışı bu şekilde gerçekleşmiştir.

Fantastik Dörtlünün tarihçesi, ekibin savaş öncesi öne çıkan görüntüsü

Fantastik dörtlünün tarihçesine karakterlerin hikayeye konumlandırılması açısından bakarsanız, Amerika’nın 1960’larda ki tipik aile yapısını temsil ettikleri sonucunu çıakrabiliriz. Susan ve Reed kısa bir süre sonra evlenir ve çocuk sahibi olurlar. Ekibin çapkın üyesi Johnny ise Susan ile kardeş olduğu için çapkın ve zampara bir tip olmasına rağmen aynı evde yaşamasında sakınca görülmez. Benjamin Grimm ise eve girip çıkmasında sakınca görülmeyen, Lastik Adam “Bay Fantastik” Redd Richards’ın en yakın arkadaşı rolünü üstlenmektedir.

Fantastik Dörtlü Serisinin Marvel Çizgi Roman Tarihindeki Önemi Nedir?

Öncelikle Fantastik Dörtlü sayesinde süper kahramanlar Marvel Comics’e geri dönmüş ve şirketin Amerikan çizgi roman tarihinin 60 ve 70’li yıllarda yaşadığı “gümüş çağ”ın iki baş aktöründen birisi haline gelmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Bununla beraber, Marvel’da, ya da daha önceki adlarıyla Timely Comics ve Atlas Comics’te 20 yıldır emek veren Stan Lee’nin artık iyice bunaldığı kariyerini Fantastik Dörtlü’nün başarısı kurtarmıştır. Her ne kadar renkli kostümler içine tıkılı ve süper güçlerle donanmış da olsalar, gerçek sorunları olan ve halkın içinden karakterler yaratmak isteyen Lee, Fantastik Dörtlü sayesinde sektörde varlığını sürdürmüştür.


Kahramanlar
Fantastik Dörtlü Filmleri