Hulkun tarihçesi savaş öncesi görüntüsü

Hulkun Tarihçesi

Hulkun Tarihçesi

Hulk (Bruce Banner)

Hulkun Tarihçesi Bruce Banner'ın Hulk'a dönüşmeden önce, doktora yaptığı gençlik zamanlarından bir görüntüsü

Hulkun tarihçesi çocukluğunda mental yönden oldukça zayıf ve problemli bir babaya sahip olan Bruce Banner ile başlar. Babasının annesini öldürmesi sonrasında çok ufak bir yaşta büyük bir travma yaşar. Babası bir akıl hastanesine kapatılır. Ev içerisinde sürekli karşılaştığı şiddet Bruce’un bilinçaltına korku, öfke ve yıkım gibi öğelerin yerleşmesine sebep olur ve hulkun tarihçesi olgunlaşmaya başlar Bilinçaltındaki bu öğeler yalnızca kuzeni Jennifer Walters (Dişi Hulk) ile geçirdiği keyifli vakitlerde beyninde yankılanmaz.

Bruce okul hayatında asosyal bir çocuktur ve çoğu zaman diğer çocuklar tarafından olumsuz yaklaşımlar ve şiddet görür. Bir defasında okulun bodrumun katına bomba koymayı planlar ve tek başına uyduruk bir bomba icat eder. Bu olayın yansıması orduya kadar ulaşır ve zekasıyla onların dikkatini çekmeyi başarır. Nitekim Bruce nükleer fizik alanında doktorasını tamamlar. New Mexico’da ordu için icat ettiği gama bombasının infilak ettiği sırada Rick Jones’un hayatını kurtarabilmek için kendii feda eder ancak bu patlama Bruce’un ölümüne değil, ikincil kişiliği olan yeşil devimiz Hulkun tarihçesinin doğuşuna sebep olur. Bruce Banner’ın küçüklükten bilinçaltına yerleşmiş olan negatif öğeler Bruce’un zihninde ne zaman tetiklense Hulk ortaya çıkıverir…

Bruce Banner'ın aynaya baktığında, bir diğer kişiliği olan Hulkun yansıması

Banner dünya üzerindeki en zeki bilim adamlarından biridir ve biyoloji, kimya, mühendislik, psikoloji ve nükleer fizik gibi bir çok alanda oldukça önemli ve derin çalışmalara sahiptir. Bu bilgileri kullanarak Bannertech adıyla süper teknolojiler yaratmıştır. Bu sayede Hulk seviyesinde varlıkların saldırısından korunmayı sağlayan güç alanları ve teleport üniteleri üretmeyi başarabilmiştir.

Hulkun Tarihçesi, Akıllı ve bilinçli bir şekilde hareket edebilen Gri Hulk

1962’den beri sayısız hikayede ve zaman içinde de Avengers üyesi olarak Marvel evreninde yaşamını sürdüren Hulk’un kişiliğinde bir çok değişim yaşanmıştır. Daha karakterin ortaya çıkma aşamasında Hulk karakteri Stan Lee tarafından gri olarak tasarlanmıştır fakat matbaada yaşanan bir şanssızlık sebebiyle farklı bir renkte ortaya çıkmıştır (yeşil). Lee sonrasında karakterin yeşil renkle yayın hayatına devam etmesine karar verir.

Yeşil renkli Hulk olarak genellikle akılsız, tamamıyla içgüdüsel ve kontrolsüz bir şekilde hareket etme eğiliminde olan yeşil devimiz, zaman içinde farklı çizerlerin kendisini gri olarak da betimlemesiyle birlikte farklı özellikler de kazanmıştır. Gri Hulk olarak ortaya çıktığı dönemlerde akıllı ve bilinçli bir şekilde hareket edebilen Bruce Banner’ın gerçek gücü her zaman öfke ve endişesinin tavan yaptığı dönemlerde ortaya çıkar. Kızgınlığı arttıkça gücü de inanılmaz seviyelere ulaşan Hulk’ın bu anlamda gücünün sınırı yoktur. Birçoğuna göre Marvel Dünyası’nın açık ara en güçlü karakteri olan Hulk’un bu sınırsız gücünün yanında yine sınırsız iyileşme ve hatta yok edilememe gibi özellikleri de vardır. Bu özellikler Hulkun tarihçesini eşssiz kılmaktadır.

Marvel Dünyası’nın en güçlü karakteri olarak, DC evreninin en kuvvetlisi olan Superman’le arasında bir güç savaşı da olan bu karakterle alakalı yapılan yorumlarda Superman’e karşı kazanamasa da asla kaybetmeyeceği de oldukça güçlü bir şekilde savunulan konulardan biri olarak vurgulanmaktadır. Vücudu birkaç parçaya ayrılsa dahi çok çabuk bir şekilde iyileşebilecek kuvvete sahip olan Hulk, Marvel Dünyasının çok daha büyük ve görkemli yaratıkları tarafından dahi yenilmez olarak betimlenmiştir…

Hulkun Tarihçesi ve Superman mücadelesi

Hulkun Yetenekleri

Vücuduna bir zırh demek hakaret olur diyebiliriz. Mermi, füze, roket, kimyasal silah; insan yapımı neredeyse hiç bir şey Hulk’a zarar veremez, çok dayanıklı bir vücudu vardır. Ama yaralamaz demiyoruz tabi kendisi Marvel’ın en hızlı iyileşme faktörüne sahip karakterlerinden biridir. Olağanüstü sıcaklıklara ve olağanüstü soğukluklara dayanabilir, bir keresinde lavın içinde keyif yapmışlığı bile vardır…

Hulkun Tarihçesi, güçlü bir saldırı ile astreodi etkisiz hale getirmesi

Yeşil devimiz sinirli değilken yüz tonu göğüsleyebiliyor ama gücünün sınırı yok. Sinirine bağlı, ne kadar sinirlenir o derecede gücü artmakta.. Dünyanın iki katı büyüklükte olan astreodi tuzla buz ettiği bir çizgi roman bile bulunuyor. Hulk’un zihnini kontrol etmek de oldukça zorlu; zihin taşını ele geçiren Thanos bile Hulk’un zihnini kontrol edememiştir.

Su altında nefes alabilmek, bir zıplayışta kilometrelerce zıplayabilmek gibi ona çarpışmalarda avantaj sağlayabilecek olağan üstü güçleri de vardır.

Bunların haricinde güçlerinin içinde Gama Işınını yaymak vardır. Bu gücü fiziksel gücüyle ve dayanıklılığıyla alakalı olmayıp içinde barındırdığı Gama Radyasyonuyla alakalıdır. Hulk, Planet Hulk çizgi romanında Worldbreaker Hulk halindeyken bu ışını yaymaya başladığından bir gezegeni yok etmiştir.