Kaptan Amerikanın Tarihçesi, savaş öncesi görüntüsü

Kaptan Amerikanın Tarihçesi

Kaptan Amerikanın Tarihçesi

Kaptan Amerika (Steve Rogers)

Kaptan Amerikanın tarihçesi Steve Rogers, aşina olduğumuz ismiyle Kaptan Amerikanın, New York, Manhattan’da 25 Aralık 1914’te, fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmesiyle başlamıştır. Annesi Sarah ve babası Joseph İrlanda göçmenleridir. Babası Joseph, Steve henüz küçük bir çocukken ölür. Annesi ise Kaptan Amerika’nın gençlik yıllarında zatüreden ötürü hayatını kaybeder. Bu esnada Kaptan Amerika, sanat okulunda çizgi roman sanatçısı olmak için eğitimine devam etmektedir. Geçimini sürdürmek için belli bir dönem gazete dağıtıcısı olarak da çalışmıştır.

Kaptan Amerikanın Tarihçesi , Oldukça çelimsiz ve zayıf olan Steve Rogers

Ailesini kaybettikten sonra Nazi Almanyası’nın yükselişinden rahatsızlık duyar ve büyük bir cesaretle orduya katılmaya karar verir. Bu aşamada Kaptan Amerikanın tarihçesi şekillenmeye başlar. Listeye adını yazdırır, maalesef cılız ve güçsüz vücudundan dolayı reddedilir. Orduya katılmakta olan kararlılığı ve azmi General Chester Phillips’in dikkatini çeker ve Kaptan Amerika’ya Naziler’le savaşabilmesi için bir fırsat sunar; bu fırsat süper asker projesidir (Project Rebirth). General Chester Phillips, Kaptan Amerika’ya bu proje ile Naziler’le savaşma şansı sunar fakat süper asker serumunda bir hata çıkması sonucunda ölebileceğini söyler.

Serum ilk olarak Dr. Josef Reinstein tarafından hazırlanmış daha sonra is Abraham Erskine tarafından son haline getirilmiştir. Kaptan Amerika projeye katılmayı kabul eder ve testi başarıyla tamamlar. Gücü, dayanıklılığı ve zekası insan üstü seviyelere ulaşır ve Kaptan Amerika adını alır…

Kaptan Amerikanın Tarihçesi 2.Dünya Savaşında sahneye çıkan ve Amerika'ya savaşı kazandıran Kaptan Amerika

Kaptan Amerikanın tarihçesi II. Dünya Savaşı’nda ABD’nin en büyük süper kahramanı olarak görev almısıyla devam eder.. Avrupa’da Nazilerle savaşmış ve ABD’yi Nazi tehdidine karşı korumuştur.1945 yılında takım arkadaşı ve çok yakın dostu Bucky Barnes ile Baron Zemo’yu durdurmaya çalışırken uçaktaki bomba infilak etmiştir. Bucky Barnes direkt orada ölürken (Kaptan Amerika’nın zannettiği üzere) Kaptan Amerika uçakla beraber Antarktika’nın soğuk denizlerine gömülmüştür.

Kaptan Amerikanın Tarihçesi buzun içindeki bir görseli

Damarlarında dolaşan serumun gücü sayesinde ölümden kurtulan ve okyanusun dibinde yıllarca donup kalan Kaptan Amerika”nın vücudu, onu bulan Avengers ekibi tarafından hayata döndürülmüştür. Kaptan Amerika kendine geldikten sonra bu ekibe katılmış ve zamanla liderleri haline gelmiştir. Değişen dünyanın idealleri ve gereklilikleri karşısında çok kez tökezleyen Kaptan Amerika zamanla hükümete olan güvenini de kaybetmiştir.

Kaptan Amerikanın Yetenekleri ve Ekipmanları

Kaptan Amerikanın tarihçesi ne bakıldığında doğuştan gelen süper yetenekleri yoktur. Süper asker serumunun ve Vita-Ray ışınlarının etkisiyle insan vücudunun taşıyabileceği maksimum dayanıklılık, hız, refleks, iyileşme ve zeka gibi yeteneklere sahip olmuştur. Süper asker serumu, Kaptan Amerika’nın kaslarında laktik asidin birikmesini engellemektedir, bu sayede normal bir insandan çok daha uzun süre kaslarını tam fonksiyonel olarak kullanabilir. 545 kg benchpress kaldırabilir, 1.6 km’yi 70 saniyede koşabilir. Damarlarındaki serum sayesinde yıllarca buzun altında aç ve susuz bir şekilde kalabilmiştir. Her türlü zehirli gaza ve hipnoza bağışıklığı vardır.

Kaptan Amerikanın Tarihçesi vibranyumdan yapılmış olan güçlü kalkanı

Orduda aldığı eğitimler ve görevler onun taktiksel anlamda tecrübelenmesini sağlamıştır (Avengers‘ın lideri olmasındaki en büyük etken). Arkadaşları onun planlarını çok sağlam ve akıllıca bulur. Thor bi keresinde insanlar arasında yalnızca Kaptan Amerika’dan emir alabileceğini ve kendisini Hades’in kapılarına kadar izleyebileceğini belirtmiştir. Kaptan Amerika dövüş stili olarak judo, batı boksu, kick boks ve jimnastik öğelerine oldukça hakimdir. Yok edilemez kalkanıyla geçirdiği uzun yıllar boyunca onu düşmanlarına karşı bumerang gibi kullanmayı öğrenmiştir. Hayatta kalma, akrobatlık, askeri strateji, espiyonaj, pilotluk ve patlayıcılar üzerine yoğun eğitimler almıştır.

Kaptan Amerika görevleri boyunca bir çok kalkan kullanmıştır. Ancak bunların içinde öyle bir kalkan var ki dünyada tektir ve aynı zamanda oldukça özel bir silahtır. Vibranyumdan üretilen bu kalkan, Amerika Başkanı Franklin Delano Roosevelt’in emriyle, metalürjist Dr. Myron MacLain tarafından hazırlanmıştır. Başkan ondan, 2. Dünya Savaşı sırasında tank mermilerine karşı en dayanıklı zırhı yapmasını istemiştir. O da bir kaza sonucu bu kalkanı üretir ama bir daha asla aynısını yapmayı beceremez.

Kaptan Amerikanın Tarihçesi ekipmanlarının yer aldığı bir dolap

Bir kez daha bu maddeyi elde etmek için tersten mühendislik çalışmaları yürütürken adamantiyumun keşfi gerçekleşir. Sadece Thor’un gücü ve Jean Grey’in Phoenix adlı ruhu vibranyumla kaplı bu kalkana zarar vermiştir. Her türlü baskıyı minimum değere indirger. Bumerang gibi kullanılarak birden fazla düşmanı yere serebilir. Kalkan o kadar dayanıklıdır ki Hulk‘ın yıkıcı kuvvetine bile dayanmıştır.

Kaptan Amerika, yanmaz, kurşun geçirmez, hafif ağırlıklı duraliminyumdan yapılmış bir kostüm giyer. Maskesi ilk başta kıyafetinden ayrıdır, daha sonra ensesini de kapatabilmek için tek parça olarak tasarlatmıştır. S.H.I.E.L.D. tarafından özel olarak tasarlanan bir motorsikleti ve savaş karavanı vardır.


Kaptan Amerika Türkiye de de oldukça yüksek sayıda ayran kitlesine sahiptir. Hatta Türkiye de en fazla sevilen Marvel kahramanı olarak Kaptan Amerika yı gösterebiliriz. İşte Türkiye de Kaptan Amerika nın bizlere filmler üstünden yansıyışı;

Kaptan Amerikanın Türkiye de Gösterime Giren Fimleri

 • Kaptan Amerika: İlk Yenilmez (2011)
 • Yenilmezler (2012)
 • Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014)
 • Yenilmezler: Ultron Çağı (2015)
 • Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016)
 • Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018)
 • Yenilmezler: Endgame (2019)

Kaptan Amerikanın Türkiye de Gösterime Giren Çizgi Filmleri

 • Ultimate Avengers (2006)

Konusu ilk Yenilmezler filmiyle aynı. Fury, uzaydan gelen düşmanlarla başa çıkmak için bir ekip kurmaya karar verir. 60 yıldan daha fazladır buzun içinde olan Kaptan Amerika liderliğinde toplanan ekip uzaydan gelen bu tehdit ile kıyasıya savaşırlar

Kaptan Amerika Türkiye - Kaptan Amerikanın olduğu ilk çizgifilm Ultimate Avengers

 • Ultimate Avengers 2 (2006)

Ultimate Avengers 2 çizgifilmi ise Black Panther merkezli bir devam filmi. İlk filmin devamı olan bu filmde Chitauri ordusunun Wakanda görünmesiyle başlıyor. T’Challa, Avengers ekibinden, krallığının bir Chitauri istilasıyla savaşmasında yardım istedikten sonra, Yenilmezler Wakanda’ya seyahat ederken Black Panther’de takımın bir parçası oluyor.

Kaptan Amerika Türkiye - Kaptan Amerikanın içinde bulunduğu ilk ultimate avengers çizgi filminin 2. filmi
 • Iron Man & Captain America (2014)

Demir Adam ve Kaptan Amerika nın ortalıklığını konu alan filmde, Marvel bu sefer kötüler konusunda bir adım ileriye giderek bize Red Skull ve bu filmdeki tetikçisi Taskmaster‘ı sunuyor. Hydra’nın hain planları da aynı şekilde devam ediyor. Filmde Demir Adam ve Kaptan Amerika, Red Skull ve tetikçisi Taskmaster’ın dünyadaki bir Hydra ordusunu serbest bırakmasını önlemek için savaşıyor.

Kaptan Amerika Türkiye - Kaptan Amerika ve Demir Adam'ın Hydraya karşı mücadelesi
 • Marvel Superhero Adventures: Frost Fight (2015)

Yılbaşı temalı bu animasyon filmde Yenilmezler ekibini Loki ve Ymir ile savaşmak için bir araya geliyorlar. Filmdeki kötülerin bu sefer ki planları ise Noel Baba’nın veya başka bir isimle Santa Claus‘un güçlerini çalıp dünyayı yönetmek.

Kaptan Amerika Türkiye - Kahramanlarımız bu sefer Lokiyi durdurmak için bi araya geliyorlar