Profesör X'in Tarihçesi Profili

Profesör X’in Tarihçesi

Profesör X’in Tarihçesi

Profesör X (Charles Francis Xavier)

Profesör X'in Tarihçesi ve cerebro ile mutantları keşfetmesi

Xavier, insanüstü yeteneklerle doğan ve mutant olarak bilinen bir insan alt türünün üyesidir. Başkalarının zihnini okuyabilen ve kontrol edebilen olağanüstü güçlü bir telepattır. Dünyanın dört bir yanından mutantları hem barındırmak hem de eğitmek için, Westchester County, New York’ta bulunan Salem Center’daki X-Mansion’da ki malikanesini mutantlar için bir tür okula çevirmiştir. Xavier ayrıca, gayretle, anti-mutant bağnazlığın yaygın olduğu bir dünyada insanlar ve mutantlar arasında barış içinde bir arada yaşamayı ve eşitliği teşvik ederek daha büyük bir iyiliğe hizmet etmeyi amaçlamıştır…

Profesör X’in tarihçesinde, Xavier belden aşağısı felçli tekerlekli sandalyeye mahkum bir kişi olarak belirtilmiştir. Dünyanın en güçlü mutant telepatlarından biri olan Xavier, bilimsel bir deha ve genetikte önde gelen bir otoritedir. Ayrıca, psiyonik güçlerini büyük ölçüde arttıran ve mutant gene sahip bireyleri tespit etmeye ve takip etmeye yarayan bir teknoloji olan Cerebro adlı bir cihaz geliştirmiştir. Geliştirdiği bu cihaz Profesör X’in tarihçesi için oldukça önemli bir mihenk taşıdır.

Profesör X ve yakın dostu Magneto yan yana

Sosyal politika ve felsefi bir perspektiften, Xavier eski yakın arkadaşı ve sık sık düşmanı olarak karşımıza Magneto gibi kişilerin insanlara karşı şiddet içeren yönelimlerle mücadele etmektedir. Tüm insanlar için tam teşekküllü yurttaşlık hakkı ve eşitlik arzuladığı gibi, mutantların da aynı haklar ile insanlarla beraber uyum içinde hayatlarını sürdürmelerini amaçlayamıştır. Xavier’in hayattaki hedefleri ve mücadelesi sebebiyle; Amerikan medeni haklar mücadelesine katılımıyla günümüzde bile halen önemli bir figür olan Martin Luther King Jr.’a benzetilmiştir. Magneto’da genellikle daha militan sivil haklar aktivisti Malcolm X ile karşılaştırılır. Bu da Profesör X’in tarihçesi için önemli referanslardandır.

Profesör X’in Tarihçesi’nin Gelişimi

Charles Xavier ve güçlerini kullanırken yakalanmış görüntüsü

Charles Francis Xavier, nükleer araştırmacı Brian Xavier ve eşi Sharon’un oğlu olarak dünyaya geldi. Kocasının kaza sonucu ölümünün ardından Sharon, Brian’ın meslektaşı Kurt Marko ile evlendi. Kurt’un önceki evliliğinden olan oğlu Cain, kısa bir süre sonra Xavier’in Westchester konağında yaşamaya başladı. Acımasız ve kin dolu bir çocuk, yeni üvey kardeşine zorbalık etti. Ceza olarak babası onu gizlice dövdü – ve genç Charles, mutant telepatik güçlerinin ortaya çıkması sayesinde kardeşinin acısını ilk elden hissetti. Annelerinin ölümünün ardından, ailenin evinde çıkan bir yangın Kurt’un canını alır ve üvey kardeşleri rahat bırakır.

Liseden mezun olduğunda, Charles mutant doğasının bir yan etkisi olarak tamamen keldi. 16 yaşında New York’taki Bard College’a girdi ve iki yıl içinde biyoloji alanında lisans derecesini aldı. Daha sonra İngiltere’nin prestijli Oxford Üniversitesi’nde yüksek lisans programına kabul edildi ve burada genetik ve biyofizik alanlarında dereceler kazandı. Charles orada Moira Kinross adında genç bir İskoç kadın ile tanıştı ve ona aşık oldu. Genetik mutasyon konusundaki tutkulu tartışmaları yerini romantizme bıraktı ve evlenmeyi planladılar. Tek engelleri Moira’nın eski erkek arkadaşı Joe MacTaggert, Kraliyet Deniz Piyadelerinde onbaşı ve Cain gibi bir zorbaydı. Joe’nun gözünde Charles hiçbir işe yaramayan bir entelektüeldi, bu yüzden Charles Oxford’daki çalışmalarını tamamladıktan sonra rakibinin anlayacağı şekilde kendisini doğrulamak için orduya kaydoldu. Bu olay Profesör X’in tarihçesi için önemli bir olaydır.

Profesör X'in Tarihçesi ve kardeşi Juggernaut

Charles, mutant yetenekleri sayesinde arama kurtarma alanında kısa sürede bir efsane haline geldi. Üvey kardeşiyle aynı birime bağlı olan Charles, Cain Asya’daki bir görev sırasında ateş altında terk edildiğinde oradaydı. Onu birliğine geri dönmeye ikna etme umuduyla onu takip eden Charles, Cain’in Cyttorak’ın mistik Yakutunu keşfine ve insanüstü Juggernaut’a dönüşmesine tanık oldu.

Daha sonra, Moira açıklama yapmadan nişanlarını kestiğinde Charles harap oldu. Ordudan ayrıldı ve dünyayı dolaşmaya başladı. Mısır, Kahire’de, başkalarının ruhlarındaki karanlığı ortaya çıkarabilen bir mutant olan Amahl Faruk ile karşılaştı. Bu çatışma, Charles’ın hayatını insanlığı kötü mutantlardan korumaya ve masum mutantları insan baskısından kurtarmaya adamasına vesile oldu…

Charles Amerika’ya döndü ve bir mutant olan Doktor Karl Lykos ile birlikte çalışarak mutasyonla alakalı çalışmalarına devam etti. Bu süre zarfında, Charles’ın Bard College’dan bir arkadaşı olan Profesör John Gray, küçük kızı Jean’i yardım için Charles’a getirdi. Jean telepatik olarak bir arkadaşının ölümünü deneyimlediğinde travma yaşamıştı. Charles iyileşmesine yardımcı oldu ve sonraki yıllarda zihinsel güçlerini kullanması için onu eğitti. Charles daha sonra bir F.B.I. ajanı olan ve mutantları araştıran Fred Duncan ile tanıştı. Charles, Duncan’a genç mutantları bulma ve onları, güçlerini insanlığın yararı için kullanmaları için eğitmek üzere malikanesini kullanarak bir okula oluşturma planından bahsetti. Sonraki aylarda Charles mutantları bulmak için Cerebro adı verdiği bir cihaz oluşturdu ve bu cihazı yetenekli mutantları bulmak için kullandı. Cyclops, Iceman, Angel, Beast ve Marvel Girl adını alan Jean gibi yenetekli mutantlarla “X-Men” adını verdiği bir ekip kurdu.

Profesör X'in Tarihçesi ve X-Men ekibi