Visionun Tarihçesi savaş öncesi görüntüsü

Visionun Tarihçesi

Visionun Tarihçesi

Vision (Jarvis)

Visionun Tarihçesi alakalı olarak görselde, Visionun ilk karşımıza çıktığı haldeki görünümü vardır

Visionun Tarihçesi ilk olarak Marvel henüz Marvel adını almamışken 1940’larda Timely Comics’de (şuanki Marvel) başladı. O zamanlar adı Aarkus olan kahramanımız Vision, 1968’de Ultron’un Avengers‘a karşı kullanmak istediği bir Android olarak gördük. Şuan ki, bildiğimiz Vision görünümüyle ise ilk olarak 2015 yılında yayınlanan çizgi romanla karşımıza çıktı ve bu şekilde hayatımıza girmiş oldu. Vision’un yakın zamanda başlayan tarihçesine bakacak olursak, 2015 yılında karşımıza çıkan bu çizgi romanda Vision ve ailesinin yaşadığı talihsiz bir olay anlatılmaktaydı. Yani Visionun ilk romanında bir aile dramını konu alan çizgi romanla karşımıza çıktı desek hiç de yanlış olmaz…

Tabii ki de Vision’un nasıl bir aileye sahip olabildiğini merak edeceksiniz ki o da şu şekilde gerçekleşti; Vision, Scarlet Witch’den çok hoşlanıyordu fakat Scarlet Witch, Wonder Man’den hoşlanmaktaydı. Buna rağmen Vision’ı da kırmak istemıyordu ve beyin dalgalarını Vision’a verdi. Bunun üzerine Vision, Scarlet Witch’in kendisine verdiği beyin dalgalarını kullanarak Virginia’yı (Vision’un eşi) ve beraberinde iki çocuk yarattılar. Bu aile robot olmasına rağmen insanlaşmak istedikleri için Washington’da bir evde normal insanlar gibi yaşıyorlardı. Vision burada, Amerika Başkanı’na danışmanlık hizmeti veriyordu. Bu sırada çocukları da okula gidiyor, normal birer insan gibi hayatlarına devam etmeye çalışıyorlardı.

Visionun Tarihçesiyle alakalı olarak görselde, Visionun ailesiyle birlikte fotoğrafı vardır

Visionun tarihçesi ailenin yaşadığı talihsiz olay ile şu şekilde ilerledi; Vision’un oğlu Vin, okulda bir çocukla kavga eder. Bunun üzerine kavga ettiği çocuğun babası, Vin’in annesi Virginia’yı eve çağırıyor ve tam da Virginia’yı vuracakken oğlunu öldürüyor, Virginia’da çocuğun babasına yumruk atarak onu komaya sokuyor. Bu olayda normalde her zaman doğruyu söyleyen Vision insanlaşarak yalan söylüyor ve ailesini korumaya çalışıyor.

Visionun tarihçesi Marvel Sinematik Dünyası‘nda ise ilk olarak karşımıza Ultron Çağı’nda karşımıza çıktı. Onu aslında Demir Adam’ın Jarvis’i olarak bilirken bir anda kafasında Zihin Taşı’yla beraber gördük (Zihin Taşı da Loki’nin asasında olan taş). Bu taşı Thanos Loki’ye dünyayı ele geçirmesi için vermişti ancak taşı Tony Stark ve Bruce Banner, Ultron adı verdikleri, dünyaya korumaya yönelik bir sisteme hayat vermek için kullanmak istediler fakat Ultron fazla şeytani bir zihne sahip olduğu için onu Vision’a hayat vermek için kullandılar. Vibranium’dan yapılan Vision, Thor’un çekicinden alınan enerjinin zihin taşıyla birleşmesiyle doğmuş oldu. Vision hala alnındaki zihin taşı sayesinde uçabiliyor ve maddelerin içinden geçebiliyor. Vision’ın tüm bu özelliklerini zihin taşına borçlu olduğunu söyleyebiliriz.

Visionun Tarihçesiyle alakalı olarak görselde, Visionun Marvel Sinematik Dünyası'ndaki ilk görünümü vardır

Visionun Yetenekleri

  • Bilgisayar Beyin: Bilgisayarlara kablosuz ya da direkt olarak bağlanabilir ve istediği gibi kullanabilir. Bu da güvenlik sistemlerinin onu durdurmada yetersiz olduğunu gösterir. Nükleer füzeler gibi şeylere rahatça ulaşabilir ve kontrol edebilir.
  • Nanit Vücut: Vücudu binlerce küçük parçadan oluşuyor ve bu sayede küçük alanlara girip seyahat etmesini sağlıyor. Kendini milyonlarca küçük parçaya bölerek sistemlere sızmasını ve onu rahatça kullanabilmesini sağlıyor.
  • Holografik Manipülasyon: Hologramlar yaratabilir. Bunun en büyük örneği giydiği kıyafetleridir.
  • Süper İnsan Refleksleri: Normal bir insana kıyasla oldukça gelişmiş refleksleri vardır.
  • Süper İnsan Dayanıklılığına Sahip: Asla yorulmaz.
  • Süper İnsan Gücü: 50 tonluk bir şeyi rahatça kaldırabilir.
  • Uçmak: Minimum kütledeyken, Vision havayı kullanarak ağırlıksız bir şekilde uçabilir. Vision’un bu olayı nasıl yaptığı tam olarak bilinmemektedir. Dünyanın manyetik alanından bir dereceye kadar güç çekerek manevra yapabilir ve hız kazanabilir.
  • Zihin Kontrolü
  • Solar Enerji Işınları: 500’den 30,000 derece fahrenhayta kadar ısı üretebilen enerji dolu ışınlar fırlatabilir.
  • Hızlı olması: Işınlanırcasına hızlı bir şekilde hareket edebilir.