Wolverinenin Tarihçesi, Wolverine ana görsel

Wolverinenin Tarihçesi

Wolverinenin Tarihçesi

Wolverine (Logan)

Wolverinenin Tarihçesi, küçüklüğü

Wolverinenin tarihçesi 1880’li yılların sonunda Kanada’da John ve Elizabeth Howlett’in evladı olarak doğmasıyla başlar. Kendisi James Howlett, olarak doğmuş bir mutanttır. Zira James aslında evin hizmetçisi olan Thomas Logan’ın oğludur. Agresif ve alkolik bir karakter olan Thomas, diğer oğlu Dog’un Rose adlı bir kıza istismar girişiminden dolayı malikaneden kovulur. İntikam için geri dönmeye karar veren Thomas, bir akşam malikaneye gelir ve olay çıkarır ve James’in kendi babası sandığı John Howlett’i tüfekle öldürür. James’in mutant güçleri olan pençeler işte tam olarak burada devreye girer ve Thomas’ı (Evet, gerçek babasını) öldürür. Gerçek babasının Thomas Logan olduğunu öğrenen James, hayatını Logan ismiyle sürdürecektir Bu olayı, Wolverinin tarihçesinin başladığı olay olarak düşünebiliriz.

Bu olaydan sonra Rose ile birlikte malikaneden kaçan James, yıllar boyunca madenciler arasında “Logan” ismini kullanarak çalışmıştır. Ancak bir eski düşmanı Dog’un da dahil olduğu bir olayda pençeleriyle istemeden Rose’u öldüren Logan kederden kendini vahşi doğaya teslim eder ve inzivaya çekilir.

Wolverinenin Tarihçesi, sirkteki hali

Logan, yakalanıp bir sirke kapatılıncaya kadar vahşi doğada kurtların arasında yaşar. Esir tutulduğu sirkten Victor Creed’in (Sabretooth) kardeşleri Clara ve Saul yardımıyla kurtulur. Ancak Saul, Logan’ı Nathaniel Essex’e, yani geleceğin Mister Sinister’ına teslim etmek istemektedir. Logan işin sonunda her ikisini de (Nathaniel Essex ve Saul) öldürür. (Essex ölmez tabi).

Olaylar sonrasında şehire dönüş yapan Logan, bir süre Kanada’da Blackfoot yerlilerinin yanında yaşar. Ancak o zamanlarda beraber olduğu kadın olan Silver Fox, Victor Creed tarafından acımasızca katledilir. Logan acısını içine gömer ve orduda yer almaya karar verir ve Birinci Dünya Savaşı boyunca Kanada ordusunda hizmet verir. Wolverine ismini de orduda almıştır. Wolverinin tarihçesi daha sonra Japonya’ya taşınıp, Itsu adlı bir kadınla evlenmesi ve Daken adlı bir çocuk dünyaya getirmeleriyle devam etmiştir. Ancak Logan’ın kendi oğlunun varlığından bazı sebepler yüzünden oldukça uzun bir süre haberi olmamıştır.

İkinci Dünya Savaşı’nda hayatına paralı asker olarak devam eden ve Kaptan Amerika ile görev yapan Wolverine, daha sonra Sabretooth ve Omega Red gibi tehlikeli ve güvensiz katılımcıları olan, CIA’in kurduğu Team X adlı özel bir ekibe katılır. Burada işi tam olarak bittiğinde Weapon X programı tarafından kaçırılır. Vücündaki tüm iskelet adamantium demiri ile kaplanır ve hafızası tamamen silinir. Wolverinenin tarihçesi bu noktada farklı bir evreye geçmiştir…

wolverine

Weapon X deneyinden eli kanlı bir şekilde kurtulmasıyla tarih Wolverine için kendini tekrarlar ve Logan bir kez daha vahşi doğada uç bir yırtıcı gibi yaşamaya başlar. Ta ki Kanadalı bir süper kahraman grubuyla karşılaşıp Alpha Flight’ın üyeleri Guardian ve Vindicator tarafından bulunana kadar. Wolverine’i medeniyete döndüren ikili, daha sonra Wolverinenin Kanada hükümetine bağlı Department H için çalışmaya başlamasına da katkı sağlarlar. Wolverine işte tam bu dönemde ünlü Hulk ve Vendigo karşılaşmasına müdahale edecektir.

Sonrasında Wolverinenin tarihçesi farklı bir dönüm noktasına girer; Profesör Charles Xavier’ın daveti ile X-Men ekibine davet edilir ve mücadelesine bu ekip ile birlikte kötülerle savaşarak devam eder.

Wolverinenin Tarihçesi,  x-men

Wolverinenin Yetenekleri

Bir mutant olan Wolverine, kökeninin geldiği porsuklar gibi oldukça güçlü his (koku alma, tehlike vs.) ve reflekslere sahiptir. Bununla beraber Wolverinenin kendi kendini iyileştirme özelliği de vardır. Kendi kendini iyileştirme özelliği sayesinde Wolverinenin, zihinsel yaralar da dahil olmak üzere aldığı tüm yaralar kendiliğinden iyileşmektedir. Aslında kemik olarak ellerinden dışarı çıkan pençeleri süper bir asker olması adına, Weapon-X tarafından tüm iskeleti parçalanmayan bir metal olan Adamantium ile kaplandığından form değiştirmiştir. Bu pençelerin kesemediği tek şey ise özel bir madde olan vibranyum ile yapılmış Kaptan Amerika’nın kalkanıdır. Bunlarla beraber Wolverine, özel güçlerinin dışında, yumruk dövüşünde de oldukça ustadır.